GroupAuto, G-Truck

Mapa strony

Oznaczenia podstawowych parametrów opon

Oznaczenia podstawowych parametrów opon

Oznaczenia podstawowych parametrów opon

1. Efektywność paliwowa - opory toczenia współczynnik oporów toczenia RRC (kg/t)

Jest to miara oporów toczenia występujących w oponie , gdzie oznaczenie A to klasa najwyższa, a G najniższa. Opony zapewniające oszczędność paliwa minimalizują utratę energii wskutek tarcia i emisji ciepła. Poprzez wybór opony w klasie A zamiast opony w klasie G może obniżyć zużycie paliwa przez samochód nawet o 7,5%. Ogranicza to także negatywne oddziaływanie pojazdu na środowisko.

lp.Współczynnik oporów toczenia RRC (kg/t)Klasa efektywności energetycznej
1poniżej 6.5A
26.6 - 7.7B
37.8 - 9.0C
4pustaD
59.1 - 10.5E
610.6 - 12F
7powyżej 12.1G

2. Przyczepność na mokrej nawierzchni - współczynnika przyczepności G

Jest to zdolność opony do hamowania na mokrej nawierzchni — od A (najkrótsza droga hamowania) do G (najdłuższa droga hamowania). Na etykiecie na oponie „przyczepność na mokrej nawierzchni" dotyczy zdolności hamowania opony na mokrej jezdni. Opony o dobrej przyczepności zatrzymają pojazd na krótszym odcinku w razie gwałtownego hamowania.

Podczas gwałtownego hamowania samochodem osobowym z prędkości 80 km/h opony w klasie A zatrzymają pojazd 18 metrów bliżej niż opony w klasie F.* Klasy przyczepności na mokrej nawierzchni będą odpowiadały zakresom współczynnika przyczepności G, który jest stosunkiem przyczepności danej opony do przyczepności standardowej porównawczej opony badawczej.

Klasa najwyższa A oznacza, że dana opona o 55 procent lepiej hamuje na mokrej nawierzchni niż opona porównawcza, natomiast klasa G oznacza, że dana opona o 10 procent lepiej hamuje od opony porównawczej.

lp.G - współczynnik przyczepności na mokrej nawierzchniKlasy przyczepności na mokrym
1powyżej 155A
2140 - 154B
3125 - 139C
4pustaD
5110 - 124E
6poniżej 109F
7pustaG

3. Hałas zewnętrzny - wzrost o ilość dB

Jest to hałas emitowany na zewnątrz przez toczącą się oponę (mierzony w decybelach). Klasa głośności jest przedstawiana w postaci czarnych fal dźwiękowych w zakresie od 1 (opona cicha) do 3 (opona głośna). Liczbę decybeli określa się na skali logarytmicznej.
W efekcie niewielka zmiana wartości numerycznej oznacza bardzo dużą różnicę w odczuwalnej głośności. Na przykład wzrost o 3 dB oznacza dwukrotnie większy hałas zewnętrzny!